CZCZ

Králova řeč v předvánočním Liberci

 Ve středu jsme navštívili představení divadla F. X. Šaldy v Liberci Králova řeč. Divadelní hra zpracovává tajné deníky krále Jiřího VI. Král v nich psal o svých logopedických problémech v době, kdy se nečekaně stal králem a Anglie spolu s celou Evropou se stala cílem agrese nacistického Německa.

Králova potřeba zvládnout veřejný projev  tak, aby posílil statečnost, vytrvalost a odhodlanost svého národa v době začínajícího válečného konfliktu, naráží na jeho vnitřní strachy a rozpolcenost. Ke všemu se „dostane“ do rukou australského řečového terapeuta LionelaLoguea, který si opravdu nebere vůči členovi královského rodu žádné servítky a jde až na dřeň jeho traumat. Tyto styčné body dodávají divadelní hře jak humorné situace, tak vnitřní hloubku zkoušených postav. Sledujeme hru dvou mužů, kteří se postupně stanou přáteli, snad na celý život.

V těchto dvou rolích excelovali Zdeněk Kupka a Martin Polách.  Obdivovali jsme je  pro jejich výkon, kdy téměř neslezli z pódia ,přesto vše zvládli z přirozeností a lehkostí. Atmosféra divadelní hry nás vtáhla do děje a bylo nám vcelku líto, že příběh končí.

 

-> Žádné fotografie v galerii.