CZCZ

Pracovní pobyt ředitele SUPŠS Františka Janáka v Číně.

V druhé polovině října 2010 uskutečnil ředitel školy František Janák pracovní pobyt na prestižní škole Tsinghua Universite v Pekingu. Tsinghua universita pozvala Františka Janáka, aby zde vykonal řadu přednášek o sklářské škole v Kamenickém Šenově, o českém sklářském umění , o technologii skla a o své vlastní práci. František Janák také vyučoval čínské studenty ve výrobě forem na tavení skla a korigoval jejich práce. Skupina žáků z této školy byla v roce 2009 na studijním pobytu v Kamenickém Šenově a jedna z těchto studentek, paní Zhu Li Yue, vykonala tříměsíční pracovní pobyt v naší škole ještě na jaře roku 2010. Tsinghua universita je vedle Pekingské university jednou z největších a nejvýznamnějších universit v Číně. V čele sklářského oddělení je profesor Wang, přední čínský sklářský umělec a pedagog, autor rozsáhlé publikace o světovém sklářském výtvarném umění.

Sklářské výtvartnictví prožívá v Číně obrovský rozvoj, právě tak jako celá země. Za poslední tři roky stoupl počet čínských universit, kde se studenti zabývají sklem, ze 3 na 13! Tyto vysoké školy si zvou lektory z celého světa a pro naší školu je čest, že tato přední universita považuje spolupráci s naší školou, která nemá vysokoškolský statut, za důležitou. Studenti z této školy mají veliký zájem o studijní pobyty na naší škole, které by měly mít od příštího roku pravidelný rámec. Pobyty zahraničních studentů v naší škole mají vedle společenského a vzdělávacího významu také pozitivní výsledek v získávání prostředků na další financování školy.

V rámci svého pracovního pobytu ředitel školy František Janák dohodl prodejní putovní výstavu žáků a pedagogů školy z Kamenického Šenova v Pekingu, Šanghaji a Hong Kongu ve spolupráci s firmou Blue Heaven Crystal Lighting ze Šanghaje. Výstava se má uskutečnit na začátku roku 2011. František Janák také vykonal několik studijních cest za významnými památkami Čínské historie, jakými jsou Zakázané město a Letní palác v Pekingu, Veliká čínská zeď a hliněná armáda v Xianu.

 

Modelování
Muzeum v Xianu
Přednáška
Článek v Českolipském deníku ze dne 3.11.2010
Se studentkou
Výroba formy