CZCZ

Rozhovor Františka Janáka se zahraničním studentem Stevem Pflipsenem ze Spojených států amerických.

 Steve odkud jsi k nám přišel a co jsi před tím dělal?

Vyrostl jsem nedaleko Minneapolis v Minesotě a v létech 1997-2002 jsem studoval na University of Wisconsin v oddělení skla a keramiky. Studia jsem zakončil bakalářským diplomem. Ve Wisconsinu jsem studoval foukání skla a jak my říkáme kiln work a cold work. (Kiln work se v americké sklářské hantýrce myslí tavení skla do forem, lehání a slinování a cold work jsou tzv. studené techniky jako broušení, rytí a pískování skla. pozn. překl.) V září a říjnu 2000 jsem také studoval a pracoval v Ahusu ve Švédsku jako pomocník na huti a v brusírně ve studiu Glasshyattan Hanne Dreutlera a Arthura Zirnsacka. Od té doby jsem ještě pracoval na huti a v brusírně pro studio a galerii Dicka Husse v St. Paul v Minesotě.

Proč jsi se rozhodl studovat v Kamenickém Šenově a jak jsi se o možnostech studia dověděl?

Potkal jsem Františka Janáka v USA při dvou příležitostech, jednou jako jeho student v Pittsbugském sklářském centru a jednou v roce 2003 na stejném místě jako jeho asistent. Řekl jsem mu, že hledám místo, kde bych v Evropě mohl pracovat a studovat sklo, specielně však v České Republice. On mě potom informoval o možnosti studovat v Železném Brodě. Poté, co se dověděl, že bude učit v Kamenickém Šenově, ho napadlo, že by to byla pro mě dobrá příležitost studovat na obou školách. Zajímal jsem se o broušení skla a přesvědčil jsem se, že Češi a české stroje jsou nejlepší na světě.

 

--- fotky ---

 

Co jsi očekával a jak bylo tvoje očekávání naplněné?

Očekával jsem možnost studovat na škole, kde budu mít přístup ke strojům, metodám, nápadům a učitelům, k nimž jsem neměl přístup v USA. Zde se moje očekávání naplnilo, ale bohužel jen v omezeném čase.

Doporučil bys naši školu jiným studentům v USA a proč?

Ano, doporučil, je to příležitost studovat v krásné zemi a ve studijních podmínkách, které nemůžeme nalézt v USA.

Chtěl by ses někdy vrátit a co bys tu chtěl dělat?

Samozřejmě že bych se rád vrátil. Chtěl bych pokračovat ve studiu broušeného skla, výrobě forem na tavení a rád bych zkusil rytí skla.

Steve děkujeme ti za rozhovor a přejeme ti hodně úspěchů v tvé práci po návratu domů!

Není zač a děkuji také!