index

Generální sponzor:

novinky škola studium galerie akce odkazy kontakt

Oslava 150 let výročí založení školy

Oslavy tohoto výročí byly oficiálně zahájeny již v roce 2005, kdy se na toto téma konalo již 4. Mezinárodní sympozium rytého skla v Kamenickém Šenově.

V jubilejním roce 2006 pak škola uspořádala dvě výstavy pod společným názvem "Sklo a světlo" v Galerii Design centra ČR a v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Obě výstavy měly obrovský úspěch. Zvláště Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze ocenilo význam naší školy svým ojedinělým rozhodnutím zařadit školní výstavu do svého plánu, protože ve své stodvacetileté historii ještě nikdy nevystavovalo práce žáků střední školy. Konaly se zde pouze výstavy Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Škola obdržela od ředitelky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze paní Königsmarkové opis dopisu, který jí zaslal ředitel Muzea moderního umění v Mnichově pan Dr. Florian Hufnagl, v kterém jí blahopřeje k naší výstavě a k vystaveným exponátům, které srovnává s exponáty na Coburgské sklářské ceně. Jak je uvedeno v dopisu, vystavené žákovské práce studentů naší školy dle jeho názoru tuto cenu v mnohém převyšují.

150.výročí založení naší sklářské školy zařadila do svého kalendáře světově významných kulturních událostí na rok 2006/2007 Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu - UNESCO. Poprvé se tak dostalo této pocty škole, která není školou vysokou, ale "jen" střední. Také Česká národní banka vydala k výročí školy pamětní minci - stříbrnou dvousetkorunu. Také v tomto případě je naše škola první střední školou, které se dostalo této pocty. K tomuto výročí byla vydána velmi obsažná publikace v češtině a angličtině "Sklo a světlo - 150 let sklářské školy v Kamenickém Šenově 1856-2006". Na 176 stranách je popsán vývoj školy, na 228 vyobrazeních pak žákovské výrobky a práce významných absolventů školy. Publikace také obsahuje seznam absolventů z let 1945-1953 a 1957-2006 a seznam sklářských výtvarníků od r.1945 do r. 2006.

Záštitu nad oslavami převzal hejtman Libereckého kraje pan Petr Skokan. Záštitu nad výstavou v Uměleckoprůmyslovém muzeu a v Design centru v Praze převzala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy paní Petra Buzková.

V předvečer oslav se v Parkhotelu v Novém Boru konalo setkání organizace pro partnerství mezi městy Rheinbachem a Kamenickým Šenovem.

Hlavní dny oslav v Kam.Šenově 8.9. - 10.9.2006.


Pátek 8.9.2006 - po celý den se konal "Den otevřených dveří SUPŠS".


Absolventi i ostatní návštěvníci si mohli prohlédnout všechny prostory školy. Byla zde také instalována výstava historických fotografií. Všichni si mohli prohlédnout výstavní síň a navštívit prodejnu žákovských výrobků, kde si mohli návštěvníci zakoupit i různé publikace o škole.

V přednáškovém sále městské knihovny se konala od 10 hodin konference České sklářské společnosti k novým technikám zušlechťování skla. Seminář si kladl za úkol seznámit účastníky se stavem tohoto sklářského oboru u nás, s pokroky v oblasti zušlechťování skla ve světě a naznačit další možné cesty rozvoje tohoto tradičního oboru. Semináře se zúčastnilo 72 odborníků, z toho 5 ze zahraničí, kteří si vyslechli osm přednášek, týkajících se různých technik zušlechťování skla. Jedním z přednášejících byl také nově nastupující ředitel sklářské školy ak.mal. František Janák. Česká sklářská společnost využila tohoto setkání k předání čestného uznání panu ak. soch. Pavlu Wernerovi a Václavu Hubertovi za jejich dlouholetou práci ve sklářském školství.

V kinosále SUPŠS se konala od 15.15 hodin tisková konference, které předsedal ředitel školy ak. mal. František Janák. Konference se zúčastnil také bývalý ředitel školy ak. soch. Pavel Werner a sklářský historik Antonín Langhamer. Ze strany tisku zde padaly různé otázky týkající se minulosti, ale hlavně budoucnosti školy. Bylo zdůrazněno, že šenovská škola, oproti jiným školám v České republice, je výjimečná také díky svému oddělení design světelných objektů.

Další akcí v odpoledních hodinách bylo v kině Hvězda oficiální zahájení sjezdu absolventů.

Za předsednický stůl zasedli:


  • ak. mal. František Janák - nový ředitel SUPŠS Kamenický Šenov
  • ak. soch. Pavel Werner - odstupující ředitel SUPŠS Kamenický Šenov
  • Mgr. Ota Raiter - starosta města Kamenický Šenov
  • pan RNDr. Robert Gamba - zástupce Libereckého kraje, vedoucí školského odboru
  • pan Peter Rath - majitel sklářského atelieru v Kamenické Šenově
  • pan Helfried Glössner - předseda spolku přátel Kamenického Šenova a Rheinbachu
  • pan Walter Dernbach - nový ředitel sklářské školy v Rheinbachu
  • pan Stefan Raetz - starosta města Rheinbachu
  • ak. soch. René Roubíček - bývalý profesor SUPŠS Kamenický Šenov
  • ak. mal. Ivo Rozsypal - absolvent SUPŠS Kamenický Šenov
  • ak. mal. Karel Rybáček - bývalý ředitel SUPŠS Kamenický Šenov, který toto
  • slavnostní zahájení uváděl jako čestný předseda přípravného výboru oslav.

Předsedající promluvili k přítomným absolventům a ve svých krátkých projevech vyzdvihli význam školy pro region, stát a zejména pro obor sklářství. Ak.mal. Ivo Rozsypal pak projevil ve svém upřímném vyznání za všechny absolventy díky "Stopadesátileté dámě - škole", která přes všechny možné dějinné zvraty udržela svoji kontinuitu. Vyznal se i ze své hrdosti, že studoval na této báječné škole. Na tomto zahájení byl naší škole předán dar od sesterské školy v Rheinbachu - skleněný talíř s vyznačením všech důležitých dat, týkajících se spolupráce mezi oběma školami.

Od 18.00 hod. pak pokračovaly oslavy velkolepým koncertem u Panské skály. Nejprve zde vystoupily místní hudební skupiny Konec chemického posypu-funk blues rock a Čápi v máku. Od 20.00 hodin pak vystoupil pěvecký sbor Camella z Nového Boru pod taktovkou Jiřího Štrobla, bývalého učitele SUPŠS. Camella zazpívala vedle českých lidových písní i známé písně a rytmy v angličtině a měla veliký úspěch. Během jejího vystoupení obdrželi od starosty města Kamenický Šenov Oty Raitera pánové Peter Rath z Vídně a Helfried Glössner z Rheinbachu titul "Čestný občan města Kamenický Šenov" za svoji dlouholetou spolupráci s městem. Absolventy i všechny přítomné na koncertě také krátce pozdravil nový ředitel SUPŠS ak.mal. František Janák.

Po 21.00 hodině pak vystoupil hlavní host celého večera, hudební skupina "Čechomor", která sklidila obrovský úspěch. Jejímu vystoupení aplaudovalo na pět tisíc posluchačů. Koncert byl zakončen velikým ohňostrojem a obří barevnou fontánou, kterou u jezírka vytvořilo 6 hasičských sborů z okolí.


Sobota 9.9.2006 - pokračoval "Den otevřených dveří SUPŠS".


Ve škole a v přilehlém okolí se konalo setkání absolventů školy. Před hlavní školní budovou vyhrávala v rytmu country skupina bývalého učitele naší školy Jiřího Dušánka z Nového Boru. Nechyběly veliké stany s občerstvením. K dobré náladě přítomných přispíval i hráč na klávesy.

Od 10.30 hodin proběhla tavba a demonstrace práce na mikrovlnné peci ve školní huti "Josef". Foukání skla předváděli Tomáš Kamenec a Aleš Vacek. V 11.00 hodin vystoupila před školou dětská taneční skupina Boráček z Nového Boru. V zápětí odtud vyšel průvod absolventů městem. Každé čtyřleté období zdejšího studentského pobytu bylo označeno tabulí, takže se absolventi mohli přehledně zařadit do průvodu. Tabule s letopočty nesli současní studenti školy v dobovém oblečení. Na špici průvodu šel jako "principál" ve smokingu a s cylindrem na hlavě ředitel školy František Janák, který všem do kroku zpíval a hrál na tahací harmonikou. V krásném a slunečném dni se sešlo mnoho bývalých studentů. Bylo mezi nimi vidět výtvarníky, řemeslníky, ředitele, profesory, designéry, podnikatele, ale i spisovatelku Sašu Berkovou. Škola vychovala řadu významných osobností známých nejen v ČR, ale i ve světě. Na oslavy přijeli také absolventi ze zahraničí.

Registrace absolventů školy a informační centrum oslav bylo zřízeno v přednáškovém sále městské knihovny. Na oslavy 150.výročí školy se celkem sjelo asi 300 - 350 absolventů. Ne všichni se však zaregistrovali. Z nejstarších absolventů bylo možno zahlédnout také dva obyvatele Kamenického Šenova pana Václava Huberta (školní ročník 1947) a paní Martu Čechovou (školní ročník 1948). K nejstarším účastníkům patřil také pan Antonín Hradílek z Frýdku-Místku. Jeden z nejvzdálenějších absolventů byl Jiří Linhart z USA. Po oba dny probíhaly na náměstí T.G.M. řemeslné trhy. V pátek zde od 13:00 do 17:00 koncertovala Sklářská muzika Míly Dočekala, v sobotu pak na trhu vyhrával pan Vejskal na akordeon.

Během dopoledne dorazila do školy návštěva ze spřátelené sklářské školy v německém Hadamaru. Delegace měla asi 20 členů, převážně učitelů, v čele s ředitelem školy Hartmutem Liebem. V delegaci byl také profesor a výtvarník Willy Pistor. Přijal je ředitel SUPŠS František Janák, kterému hosté předali jako dar lehaný talíř. Další dar ve formě vázy obdržela SUPŠS od ředitele spřátelené sklářské školy v Zwieselu pana Hanse Wudy.

V 16.00 hod. byla ve sklářském muzeu zahájena výstava "Z odkazů našich předků", kterou zahájila ředitelka muzea Helena Braunová, ředitel školy František Janák, odstupující ředitel Pavel Werner, starosta města Ota Rajtr a historik Antonín Langhamer. Návštěvníci si mohli prohlédnout nejen historické sklo v přízemí budovy, ale i současné maturitní práce, které byly vystaveny ve sklepních místnostech. Vernisáže se zúčastnilo mnoho absolventů i příznivců školy, kteří se poté odebrali k aktu odhalení pamětní desky prvního ředitele školy Jana Dvořáčka na původní školní budově, která se dosud zachovala. Zde promluvil a pamětní desku odhalil sklářský historik Antonín Langhamer. Desku navrhl ak.soch. Pavel Werner a realizaci návrhu provedli dílny SUPŠS.

Od 19.00 hodin se v kulturním domě Preciosy konal společenský večer. Absolventi a hosté večera zaplnili oba sály. Po celý večer k tanci hrál orchestr Causa rock, ve kterém hraje na klávesy profesor SUPŠS ing. Jan Houferák. V kulturní vložce zde vystoupil se svým předtančením taneční kroužek "Lustráček", nositel mnoha ocenění. Dále přišla absolventům pohostinsky zahrát hudební skupina "Lužická tráva", v které účinkuje profesorka SUPŠS Karolína Stránská. Vystoupení sklidilo obrovský úspěch. Konec společenského večera byl poznamenán smutnou událostí. Bývalý ředitel školy Karel Rybáček byl z oslav náhle převezen do nemocnice, kde druhý den náhle zemřel.


Neděle 10.9.2006


Od 10.00 hod. se konala mše v kostele sv. Jana Křtitele byla položena kytice na hrob zakladatele a prvního ředitele školy Jana Dvořáčka. Nad hrobem pak promluvil historik Antonín Langhamer.

Zapsala Olga Pröllerová. Redakčně zkráceno a upraveno.

Oslavy 150. výročí školy proběhly v přátelské a družné atmosféře. Velmi napomohly k navázání kontaktů s bývalými žáky a přáteli školy. Tyto vazby chce vedení SUPŠS do budoucna kultivovat a využívat. Ze vzájemných setkání vznikla celá řada podnětů a nabídek ke spolupráci, kterých si velmi vážíme. Jsme na naše úspěšné absolventy hrdí a těší nás, že ani oni na svoji almu mater nezapomínají.

ak.mal. František Janák

ředitel školy