index
novinky škola studium galerie akce odkazy kontakt
volitelné studijní obory talentové zkoušky zahraniční stáže ceník kurzů

Volitelné studijní obory pro denní studium

Počátek vzniku školy se datuje do roku 1856, kdy začíná jako škola pro odborné kreslení a malování, a je proto nejstarší školou na světě v tomto oboru. Za dobu své existence vychovala škola řadu odborníků, kteří pracují jako návrháři, výtvarníci, mistři, technologové a vedoucí závodů. Absolventi se uplatňují i jako propagační a reklamní výtvarníci, filmoví animátoři, textilní návrháři, restaurátoři, kunsthistorici, jako pracovníci v oblasti kultury, pracovníci ve správě muzeí, hradů a zámků, jako učitelé apod.

Po maturitě mohou studenti pokračovat ve studiu na VŠUP, AVU a dalších vysokých školách výtvarného, pedagogického, humanitního i technického zaměření. Celá řada absolventů se po ukončení vysokých uměleckých škol stala světově proslulými malíři a sochaři. Během studia mohou studenti své práce prezentovat na výstavách, veletrzích a soutěžích nejen doma, ale i v cizině. Studenti se účastní zahraničních stáží, případně mohou na podobných školách v zahraničí studovat.



Vyučováni je zaměřeno na dva odborné směry uměleckořemeslného zpracování skla:

1. Výtvarné zpracování skla (malování, rytí a broušení skla)

2. Design světelných objektů



Upozorňujeme na skutečnost, že s platností od 1.9.2009 nabízí naše škola nový obor : 82-41-M/13 Výtvarné zpracování skla a světelných objektů. Tento nový školní vzdělávací program, podle kterého se začnou vzdělávat studenti, kteří nastupují do školy ve školním roce 2009 - 2010, nahradí do budoucna čtyři stávající obory 82-41-M/040 (Broušení skla), 82-41-M /042 (Malování skla), 82-41-M/043 (Rytí skla), 82-41-M/024 (Design světelných objektů). Tento nový obor se bude dělit i nadále na čtyři zaměření, z kterých si budou moci studenti před nástupem do školy vybírat: Rytí skla, Broušení skla, Malování skla a Design světelných objektů. Každé z těchto zaměření má rovněž v náplni návrhy užitkového skla, tvarování skleněných plastik a tvarování lehaného a slinovaného skla. Studenti druhého, třetího a čtvrtého ročníku dostudují školu v oborech původních.



1. Výtvarné zpracování skla:

Broušení a vzorování broušeného skla - Obor: 82-41-M/040

Oddělení, které nejvíce využívá znalosti modelování - plastického vytváření a prostorového cítění. Velká pozornost je věnováná také kresebné přípravě. Studenti používají při realizaci svých návrhů různých technik a technologií, jakými jsou broušení na kuličských strojích, broušení na hladinářských strojích, hranování, řezání na diamantové pile, broušení úhlovými bruskami a pískování. Studenti se také seznamují s technikami lehání, slinování a tavení skla do forem.



Tvarování a malování skla - Obor: 82-41-M/042

Studenti využívají velké množství klasických malířských technik a materiálů. Studenti se učí architektonickému řešení tvarů. Pro své návrhy a realizace výrobků jak z dutého skla, tak i vitráží využívají dalších technik, jako je leptání, pískování, rytí diamantem a ohebnou hřídelí. Studenti se také seznamují s technikami lehání, slinování a tavení skla do forem. Obor vyžaduje výrazný cit pro barvu.



Rytí skla - Obor: 82-41-M/043

Studenti se učí využívat znalosti kresby a plastiky (reliéfu) pro rytí skla na mědi, kamínku, diamantu apod. Svou fantazii uplatňují při navrhování jak rytých předmětů, tak i vitráží. Rytí skla kombinují s technikami jako je pískování a broušení. Studenti se také seznamují s technikami lehání, slinování a tavení skla do forem.



2. Design světelných objektů:

Design světelných objektů - Obor: 82-41-M/024

Studenti se během studia seznamují se zpracováním kovů, skla a jiných hmot. Kromě jiného se učí svařovat, tepat, tlačit, cizelovat a obrábět kovy. Pro své záměry používají i technik lehání, slinování a tavení skla do formy, nebo využívají prvků z foukaného skla. Konstruují a vyrábějí svítidla, lustry a závěsná dekorativní svítidla. Navrhují solitéry a jiné objekty v kombinaci se světlem. Kombinují lehané a malované sklo s kovovými konstrukcemi.



Do každého oboru je přijímáno kolem 8 žáků (celkem 32 žáků do 1. ročníku) na základě přihlášek podaných do 30. listopadu.

Přijímací řízení na SUPŠS se koná v lednu a skládá se z talentové zkoušky a z vyhodnocení domácích prací. Dále je hodnocen prospěch na základní škole (celkový a z profilových předmětů - výtvarná výchova, český jazyk, dějepis, matematika, chemie). Čtyřleté studium je zakončeno maturitní zkouškou z českého jazyka, cizího jazyka, technologie a dějin výtvarné kultury a praktickou zkouškou z návrhu, provedení v materiálu a obhajoby odborné práce. Škola pořádá dny otevřených dveří, po dohodě lze návštěvu domluvit v průběhu celého roku. Ubytování a stravování je zajištěno ve vlastním domově mládeže.

Škola organizuje po dohodě přípravku na talentové zkoušky. Přijďte, co neumíte, to vás naučíme!