CZCZ

O 160. výročí založení naší školy a o sklářském umění vědí už i v Evropském parlamentu

 První naší zahraniční zastávkou se stalo bavorské město Norimberk, kde jsme si prohlédli architektonicky zajímavý střed města s Císařským hradem, který kdysi často navštěvoval Lucemburk Karel IV. Ještě týž podvečer jsme společně navštívili střed města Štrasburk, kterému dominuje katedrála Notre-Dame a mnoho dalších památek podél řeky Rýn. První noc jsme strávili v luxusním hotelu v menším městečku Kehl, které je vzdáleno pouhých 5 km od cíle naší cesty.

Na druhý den, který jsme měli prožít v budově Evropského parlamentu, jsme se moc těšili, ale zároveň i trochu báli. Největší trému měla asi naše řečnice Sabina Falcmanová, která famózně představila naši školu před dalšími 730 studenty z ostatních zemí Eurozóny. Svůj projev pronesla ve francouzštině, což je jeden z oficiálních jednacích jazyků europoslanců. Poté jsme předali jednomu z asistentů českých europoslanců skleněnou plastiku, kterou naši studenti vyrobili. Doufáme, že bude v budoucnu zdobit interiér budovy, kde diskutují na ožehavá témata současnosti zástupci všech 28 členských zemí Evropské unie.Po dobrém obědě jsme se rozdělili do šesti pracovních skupin, kde jsme projednávali v angličtině různá témata, která se týkala současných problémů Evropy. Během našich diskuzí jsme se blíže poznávali s ostatními studenty z 18 zúčastněných států. Tento den byl pro nás velmi náročný, zároveň jsme však dostali nový impuls ke studiu anglického jazyka, a to bylo, myslím, asi to nejdůležitější, co jsme si z celého tohoto krásného a zároveň poučného zájezdu přivezli.

Druhou noc jsme přespali na malebném zámečku Ortenberg, uprostřed vinohradů a nádherné přírody německo-francouzského příhraničí. Cestu domů jsme si zpestřili o procházku malebného města Bamberg, kterému se říká Malé Benátky. V katedrále sv. Petra a Jiřího jsme mohli vidět nejstarší dochovanou středověkou jezdeckou sochu Bamberského jezdce, která byla vytvořena již v polovině 13. století. Do Kamenického Šenova jsme se vrátili v sobotu večer, následující noc se nám v hlavě promítaly všechny nádherné vzpomínky a mnohým z nás se zdály dokonce i sny v angličtiněJ


Strasbourg

 

We went to Strasbourg because our school had won a competition. The name of this competition is Euroscola. So on the 12th of May we went to Strasbourg by coach. We were travelling a very long time so I was exhausted. We stayed for a night in a hotel in Kehl. The following day we visited the European Union Parliament in Strasbourg and it was the main goal of our trip. I´m not very keen on the European Union so I didn´t like it too much. We were sitting there for eleven hours! But Strasbourg is a very nice city. It has a modern part and a historical part. The historical part is beautiful and there are a lot of sights. I think that our trip to Strasbourg was an interesting experience. We saw nice places and we were in the European Union Parliament. Who can say that?

 Jolana Škachová 1. class