CZCZ

Zahraniční cesta Františka Janáka do Turecka o prázdninách 2011.

Současný zástupce ředitelky SUPŠS v Kamenickém Šenově ak. mal. František Janák byl o prázdninách 2011 kromě USA pozván na dva týdny také do studia Glass Furnace v Turecku, aby tam učil turecké studenty výrobě forem na tavení skla. František Janák tam učil zároveň s americkým sklářem Robem Sternem, jemuž na huti asistovala česká sklářka Daniela Prokešová z firmy Ajeto. František Janák využil možnosti prohlédnout si o víkendu historické centrum Istanbulu Sultanahmet. Navštívil Hagiu Sophiu, Modrou mešitu, starověkou cisternu, Archeologické muzeum, Velký a Egyptský bazar, středověkou Galatskou věž a čtvrť Taksim. Součástí pracovního pobytu byla také návštěva ateliéru slavného tureckého sochaře Mehmeta Aksoye.
Glass Furnace je mezinárodní sklářské centrum nacházející se severně od Istanbulu nedaleko pobřeží Černého moře. Centrum založil pan Yilmaz Yalcinkaya. Centrum se skládá z několika studií a dílen, kanceláří, kantýny, výstavních prostorů, oddychových prostorů, ubytování pro studenty, učitele a hosty a dalšího zázemí včetně venkovního bazénu. Má také vlastní výrobu artefaktů, které prodává ve své prodejní galerii. Do sklářského centra jsou zváni skláři a umělci z celého světa, aby tu předváděli svoje umění a učili v ateliérech a dílnách studenty z Turecka a z jiných zemí. Z Čech tam učili například Petr Novotný, Jiří Šuhájek a Vladimír Klein.

Také tento pracovní pobyt Františka Janáka pomohl rozšířit v navštíveném místě povědomí o českém sklářském umu, historii a tradici české sklářské výroby a o českém sklářském odborném školství, které nemá ve světě srovnání. František Janák v Glass Furnace předvedl power pointové prezentace své práce, SUPŠS v Kamenickém Šenově a českých sklářů. Také zde několik účastníků kurzu Františka Janáka a někteří zaměstnanci Glass Furnace projevili zájem o studium na SUPŠS v Kamenickém Šenově.

 

F. Janák a Daniela Prokešová
F. Janák s Mehmetem Aksoyem a Robem Sternem
F. Janák s Yilmazem Yalcinkayou
F. Janak se svými studenty
F. Janak se svými studenty
F. Janak se svými studenty
Glass Furnace -  pece
Glass Furnace - formy v peci
Glass Furnace - formy v peci
Glass Furnace - Galerie
Glass Furnace - huť
Glass Furnace - lití skla
Glass Furnace - obrušování skla
Glass Furnace - prodejní galerie
Glass Furnace - Rob Stern
Glass Furnace - společné foto
Glass Furnace - ubytovna
Glass Furnace
Glass Furnace
Glass Furnace bazén
Istanbul - Archeologické muzeum
Istanbul - Bospor
Istanbul - cisterna
Istanbul - Hagia Sophia
Istanbul - Hagia Sophia
Istanbul - Modrá mešita
Istanbul - Taksim
Istanbul - Velký bazar
Istanbul - Zlatý roh a Sultanahmet
Plastika Fidan Balaban
Riva
Studio sochaře Mehmeta Aksoye
Výroba forem
Výroba forem