CZCZ

Ceny Paměti národa poprvé uděleny.

V sobotu 8. května se konal na Žofíně v Praze slavnostní koncert spojený s předáváním cen Paměť národa v rámci projektu My jsme to nevzdali, který organizuje společnost Post Bellum. Ceny předávaly významné české osobnosti Václav Havel, Tomáš Halík, Jiří Stránský a Václav Jakeš.

Cena Paměť národa je občanskou cenou udělovanou osobnostem, které ve svém životě prokázaly, že svoboda, čest a lidská důstojnost nejsou prázdná slova. Podle návrhu designéra Jakuba Fabela tyto 4 ceny vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Ceny jsou vyrobeny ze skla a kamene. Tyto materiály nebyly zvoleny náhodně. Sklo zde reprezentuje staletou sklářskou tradici, která je v dnešní době často znevažována. Kámen umístěný mezi skleněnými pilíři pochází z Karlova mostu a byl nalezen na břehu řeky Vltavy. Symbolizuje myšlenku, že naše historie je v rukou každého z nás a jen na nás záleží, jak se zapíše naše konání do dějin. Dva skleněné pilíře se jmény osobností, které cenu předávají a osobností, které ji získávají, představují neviditelnou, ale mocnou sílu, která v běhu času pomáhá našemu národu zachovat si svou důstojnost, lidskost a dobrý charakter. Tato síla pak dokáže povznést i symbolický kámen z Karlova mostu.

SUPŠS v Kamenickém Šenově byla pověřena výrobou cen na základě spolupráce a doporučení magistrátu hlavního města Prahy. Organizátoři vysoce ocenili vynikající kvalitu provedené práce. Při výrobě cen bylo použito originální technické řešení spojení skla a kamene, které navrhl a realizoval odborný učitel Leoš Smejkal.

Zde je také pár odkazů monitorujících tuto akci:

 

http://www.i-noviny.cz/ceskolipsko/ceny-pameti-naroda-vznikly-v-kamenickem-senove
 
http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/ceny-pameti-naroda-vyrobili-v-ks20100511.html
 
http://jablonecky.denik.cz/kratce_region/683757.html
 
http://www.myjsmetonevzdali.cz/cz/uvod/upoutavky/cena-pameti-naroda.aspx
 
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/21054215010-my-jsme-to-nevzdali/

 

Cena
Výroba cen - Josef Kříž
Výroba cen - Ladislav Průcha a Rudolf Kment
Výroba cen - Leoš Smejkal
Výroba cen - Leoš Smejkal
Výroba cen