CZCZ

Rozhovor Františka Janáka se zahraničním studentem Chadem Hollidayem ze Spojených států amerických

1. Chade, odkud jsi k nám přišel a co jsi před tím dělal?

Pocházím z Kansasu, ale posledních 6 let jsem pracoval v Seattlu. Pracoval jsem na volné noze, ale také jako foukač a brusič skla, technik a učitel.

2. Proč jsi se rozhodl studovat v Kamenickém Šenově?

Přišel jsem do Kamenického Šenova z několika důvodů. Studoval jsem před tím s profesorem Janákem na Rochester Institute of Technology během magisterského studia. Od té doby jsme společně vyučovali v USA krátké workshopy. Tento rok jsem obdržel Fulbrightovo stipendium, abych zde mohl studovat. Sklářskou školu v Kamenickém Šenově jsem si zvolil kvůli její bohaté sklářské tradici.

3. Jak se k tobě dostaly informace o možnosti studia v Kamenickém Šenově?

Většinu potřebných informací jsem získal od profesora Janáka.4. Dostal jsi správné informace?
Ano, všechny informace byly korektní a žádná překvapení týkající se školy a Kamenického Šenova se nekonala.

5. Co jsi očekával a jak bylo tvoje očekávání naplněné?

Očekával jsem, že lépe porozumím tomu, jak učí učitelé v této škole. Doufal jsem také, že se naučím více o technice broušení skla. Prozatím byla všechna moje očekávání naplněna. Učitelé jsou velmi vstřícní v poskytovaní informací a vždy jsou připraveni pomoci.

6. Doporučil bys naši školu jiným studentům v USA a proč?

Určitě bych doporučil tuto školu každému, kdo se chce více naučit o skle, specielně o broušení a tavení skla. Tato škola je velmi dobře připravena a vybavena udělat cokoliv.

7. Byl tvůj pobyt dostatečně dlouhý? Jak dlouhý by měl být ideální pobyt vzhledem k efektivnosti a k očekávání studentů z tvé země?

Můj pobyt se odlišuje od pobytu jiných cizinců, kteří sem přijíždějí. Můj pobyt trval celkem 10 měsíců. Je to dostatečně dlouhá doba. Domnívám se, že pro každého by bylo nejlepší přijet na celý jeden školní rok. Nicméně rád bych zůstal i déle, kdyby to bylo možné.

8. Jaké bylo ubytování a strava?

Ubytování bylo dostačující. Byl jsem v rozdílné situaci od jiných studentů, kteří sem přijížděli, nebo eventuelně přijedou. Přijel jsem se svojí ženou a dvouletým synem. Škola nám laskavě pronajala soukromý byt v bývalém studentském internátě. Co se týče stravy, jedli jsme převážně doma. Strava v Kamenickém Šenově je docela dobrá, vzhledem k tradičnímu českému jídlu. Také v okolí Kamenického Šenova je řada míst, kde se dá dobře jíst a pít, kam se dá snadno dojet autobusem.

9. Byla spolupráce s vedením školy a učiteli dostatečná?

Absolutně!

10. Kterou věc bys chtěl na svých studiích zde změnit?

Nic. Všechno bylo vynikající.

11. Byl čas, který jsi tu strávil, hodný nákladů?

Absolutně!!!

12. Chtěl by ses opět vrátit?

Ano, určitě plánuji návrat.

 

 

 

-> Žádné fotografie v galerii.